Aktualności

7ArtystyczneWarsztaty 621 października 2019r. klasy– 2a i 2b skorzystały z oferty regionalnej edukacji kulturalnej Multimedialnego Centrum Natura w Ostrołęce. Były to warsztaty z tkactwa i plecionkarstwa w ramach projektu KURPIOWSKI TRASH ART.

Trash art to sztuka bazująca na recyklingu czyli powtórnym wykorzystaniu niepotrzebnych materiałów. Jest to dowód na respekt dla naturalnego środowiska i odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń. Kurpie od dawna w swoim rękodziele wykorzystywali surowce wtórne. Zużyte ubrania - do tkania chodników czy szycia patchworkowych narzut, korzenie sosny i łyko drewna - do wyplatania koszy i innych naczyń codziennego użytku a także kurpi, czyli butów, od których wzięła się nazwa regionu i jego mieszkańców.

W trakcie warsztatów połączono tradycyjne rękodzieło ze sztuką z recyklingu. Uczestnicy utkali samodzielnie podkładki pod kubki i pamiątkowy gobelin z materiałów pochodzących z odzysku. Zapoznali się także z podstawowymi pojęciami z dziedziny tkactwa. Na zajęciach z plecionkarstwa wykorzystali stare czasopisma zamienione w papierową wiklinę do wykonania artystycznych przedmiotów codziennego użytku – pudełek, podkładek, koszyków.

Pomiędzy warsztatami uczniowie zjedli smaczny obiad i obejrzeli film W krainie suma.

Projekt KURPIOWSKI TRASH ART finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do GALERII