Aktualności

0AKzień Patrona 2023 03 CopyAkademia z okazji Dnia Patrona Szkoły Toniego Halika

                                                                

       „Społeczność tej szkoły

       I duża i mała

       Patronem swych działań

       Podróżnika obrała”

   Dzisiejsza uroczysta akademia poświęcona była 29. rocznicy założenia II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego oraz Patronowi szkoły, Toniemu Halikowi. Maj nie tylko czas matur, ale również miesiąc ważnych wydarzeń w historii naszej szkoły. Dlatego też uczniowie klasy I A przygotowali montaż słowno – muzyczny. Uroczystość rozpoczęła się od wspomnień dyrektora szkoły związanych z Tonym Halikiem. Pan Adam Ochenkowski przypomniał postać człowieka, który poświęcił całe swoje życie na odkrywanie nowych zakątków świata, poznawania kultur i ludzi. Mówił o ogromnej i wyjątkowej postaci, dla której poszukiwanie interesujących miejsc stało się życiowa pasją. Antony Halik, tak na prawdę Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, urodził się w Toruniu 24 stycznia 1921 roku. Miał ogromne zdolności językowe, mówił po hiszpańsku, angielsku, francusku, portugalsku, włosku, rosyjsku, niemiecku, czesku, a także w trzech narzeczach indiańskich: Hinan, Guarani i Xavante. Za cykl programów politycznych o Kubie dla stacji NBC zdobył nagrodę Pulitzera. Zrealizował ponad czterysta filmów dokumentalnych. Napisał trzynaście książek, wiele artykułów do gazet oraz współtworzył komputerową Encyklopedię Świata. Tony Halik – Polak z argentyńskim paszportem i amerykańską legitymacją korespondenta NBC – był również doskonałym gawędziarzem, który od lat siedemdziesiątych rozbudzał emocje wielomilionowej widowni telewizyjnej opowieściami o swoich przygodach na mało uczęszczanych, egzotycznych szlakach Rejestrował kamerą codzienne obyczaje ludzi z egzotycznych plemion i pierwotnych kultur, dokąd jeszcze nie dotarły dobrodziejstwa współczesnej cywilizacji, a jego filmy na antenie Telewizji Polskiej, przyciągały rzesze spragnionych kolejnych opowieści podróżnika. W 1974 roku Halik poznał w Meksyku Elżbietę Dzikowską. Zaczęli razem podróżować, tworzyć filmy, występować w programach telewizyjnych. O sobie samym mówił, że jest urodzony dla przygody: „Od dzieciństwa dręczyło mnie to samo pragnienie: zobaczyć, co kryje się za ścianą, za górą, za morzem…”. Zmarł w Warszawie 23 maja 1998 roku. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w grobie rodzinnym obok Jadwigi Zbańskiej (Górskiej), matki Elżbiety Dzikowskiej.

     Rozstrzygnięty został również konkurs o Tonym Haliku pt. "Życie jest największą przygodą". I miejsce drużyna kl. IIA – Michał Korsak, Bartłomiej Mosakowski, II miejsce drużyna z kl. IIA – Weronika Czartoryska, Malwina Chrostowska, III miejsce drużyna z kl. IA – Maja Polak, Klaudia Bojarska.

   Następnie młodzież poezją i opowieściami samego globtrotera przybliżyła jego historię życia, przywołali najważniejsze fakty z biografii Toniego Halika, cytując podróżnika, przytoczyła słowa, które na zawsze zostaną w pamięci:, „Jaka jest największa przygoda mojego życia? […] Zwracam się ku przeszłości i przemierzam milowymi krokami moje życie, bowiem ono samo jest dla mnie największą przygodą”.