Aktualności

8Orzysz wrzesien2019 1W dniach 25–27 września 2019r. uczniowie z klas pierwszych uczestniczyli w obozie kondycyjno-szkoleniowym w Orzyszu, zorganizowanym w ramach szkolenia wojskowego. Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości dowódcy: 15.Mazurskiego Batalionu Saperów ppłkRadosława Bernaciaka. logistyce pana dyrektora Adama Ochenkowskiego i opiece pedagogów: Iwonie Mościckiej, Małgorzaty Kisiel i Moniki Kocoń.

Zajęcia odbywały się na terenie 15.Mazurskiego Batalionu Saperów pod czujnym okiem instruktorów z tejże jednostki. Uczniowie podczas trzydniowych zmagań poczuli smak życia prawdziwych żołnierzy. W codzienny plan dnia wpisała się pobudka, zaprawa poranna, porządki w miejscu zakwaterowania, instruktaże do zajęć następnych oraz capstrzyk. Uczniowie zwiedzali miejsca pamięci związane z historią i tradycją 15.batalionu saperów. W parku sprzętu technicznego młodzież zapoznała się między innymi z budową i danymi technicznymi: robota saperskiego, transportera opancerzonego Rosomak, bojowego wozu piechoty, pojazdu saperskiego, koparko-ładowarki UMI, wozu zabezpieczenia technicznego.

Na punktach nauczania kadeci poznali: budowę broni strzeleckiej - rozkładanie i składanie, wyznaczanie oka dominującego i zasady oddania prawidłowego strzału, uczestniczyli w pokazie sprzętu Patrolu Rozminowywania, posługiwali się wojskowym wykrywaczem metali wyszukując elementy ukryte przez saperów. Budowali stanowiska ogniowe do postawy leżącej i klęczącej, ćwiczyli działania drużyny w natarciu i obronie, doskonalili elementy musztry indywidualnej i zespołowej (marsz krokiem zwykłym i defiladowym, oddawanie honorów, zaginanie skrzydeł, zachodzenie, odstępowanie i łączenie), ćwiczyli poruszanie się w terenie różnymi sposobami.

8Orzysz wrzesien2019 3Ostatnim punktem obozu był symulator pola walki „ŚNIEŻNIK” w 15.GBZ w Giżycku, gdzie mając do dyspozycji broń typu Beryl młodzież uczestniczyła w ćwiczeniach bojowych przy rozmaitych warunkach terenowych i klimatycznych. Kadeci poznali zasady bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelali do figury bojowej B1, B2, oraz wykonywali ćwiczenia grupowe, doskonalili postawę strzelecką oraz kierowanie ogniem w drużynie

Mimo wojskowej dyscypliny, nikt nie narzekał, zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły.

Serdecznie dziękujemy Dowódcy ppłk.Radosławowi Bernaciakowi

za pomoc, zaangażowanie i merytoryczność

oraz żołnierzom zawodowym z 15.Mazurskiego Batalionu Saperów w Orzyszu prowadzącym zajęcia.

Zapraszamy do GALERII