Aktualności

rodzina polonijna2019 727 maja 2019r. rozpoczęła się wizyta młodzieży z polskiego Gimnazjum w Trokach na Litwie w naszej szkole w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.

O godzinie 13.30 goście z Litwy dojechali na miejsce zakwaterowania w Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce, gdzie przywitał ich dyrektor Adam Ochenkowski. Z 30-osobową grupą młodzieży litewskiej z polskich rodzin przyjechały panie: Aleksandra Savickaja, Ilona Balkuvienė, Daiva Bernatavičienė. Po przywitaniu został omówiony harmonogram wizyty i młodzież z opiekunami udała się na obiad.

Po krótkim odpoczynku uczniowie z II SLO im. Toniego Halika oraz z Gimnazjum w Trokach wraz z opiekunami pojechali do Skansenu Kurpiowskiego im.Adam Chętnika w Nowogrodzie. Ciekawie zaprezentowano dawną historię ludności kurpiowskiej, a w szczególności jak się kiedyś żyło i pracowało. Wiele obiektów w Skansenie młodzież mogła obejrzeć także od środka i z bliska przyjrzeć się bezcennym przedmiotom użytku codziennego dawnych Kurpiów.

Skansen w Nowogrodzie to park etnograficzny rozpostarty na obszarze 3,5ha, pięknie położony nad Narwią. Tworzą go zarówno budynki mieszkalne (chaty, dworki) jak i bramy, kapliczki, studnie, ule, zabudowa gospodarcza i okazały młyn. Spacer pomiędzy drewnianą zabudową to sama przyjemność. Warto wspomnieć, że Skansen został założony przez Adam Chętnika w latach dwudziestych XXw. Doszczętnie zniszczony podczas działań wojennych w 1939r. został odbudowany po wojnie także pod opieką Adama Chętnika. Obecnie jest drugim najstarszym muzeum budownictwa ludowego w Polsce.

Spacer po Skansenie zakończono także w klimatach kurpiowskich w restauracji „Wiszące Ogrody”, gdzie wszyscy mogli skosztować potraw regionalnych, posłuchać zabawnych gadek i pieśni kurpiowskich w wykonaniu uczniów IISLO (Janek Karczewski , Magdalena Płuciennik, Kacper Mocek, Wiktoria Florek).

Dzień pierwszy wizyty wszyscy zgodnie uznali za niezwykle udany.

Zapraszamy do Galerii