Aktualności

8Dzien Kultury Kurpiowskiej2018 6„Spójrz na świat

Z odrobiną słońca w oku bez pośpiechu

A ujrzysz piękno

Które nieustannie się rodzi”

Stanisław Kałucki

26 października 2018r. po raz siódmy miał miejsce w naszej szkole dzień poświęcony promowaniu kultury kurpiowskiej. Na początku dyrektor szkoły Pan Adam Ochenkowski przywitał gościa pan Stanisława Kałuckiego – działacza Związku Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, regionalistę i lokalnego poetę. Wręczył także nagrody uczniom: Gabrieli Głowackiej i Przemysławowi Mroczkowskiemu za najwyższą średnią ocen uzyskanej w klasie pierwszej. Następnie prowadzący- Weronika Ostrowska i Jakub Sawicki streścili historię Kurpiowszczyzny; opowiedzieli o zajęciach i zwyczajach, które wyznaczały rytm życia mieszkańców tego regionu. Przypomnieli skąd wzięła się nazwa regionu, strojach tak bardzo kolorowych i pięknych, w które do dziś ubierają Kurpie podczas ważnych świąt i uroczystości. Uczniowie zachęcili również do odwiedzania miejsc, gdzie nadal kultywowana kultura kurpiowska.

Tego dnia nie zabrakło również pięknie wyrecytowanych gadek kurpiowskich. Tradycyjnie Jakub Szymołon uczeń klasy IIIB zachwycił znajomością kurpiowskiej gwary i przypomniał, jak kiedyś wyglądały wesela na Kurpiach, Wiktoria Florek z klasy IIA opowiedziała o przygodzie z „księdzową ziśnią”. Dodatkowym elementem dzisiejszego apelu byłą recytacja wierszy naszego gościa przez młodzież klasy IIA. Uroczystość umiliły swoim śpiewem uczennice klasy IB i IIIB .

Zwieńczeniem tegorocznego spotkania były słowa naszego gościa skierowane do zgromadzonych. Pan Stanisław Kałucki opowiedział o etymologii niektórych miejscowości, zwyczajach panujących w rodzinach, odwadze dawnych Kurpiów, którzy walczyli w obronie ojczyzny.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, a panu Stanisławowi Kałuckiemu za przyjęcie zaproszenia.

GALERIA