Aktualności

Podsumowanie projektu MEN: „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za szkołami w Polsce”.

0001Litwa wrzesien 2018 6W dniach 13-14.09.2018r. młodzież II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im.Toniego Halika w Ostrołęce wraz z dyrektorem szkoły panem Adamem Ochenkowskim i nauczycielami gościła na Litwie. Nasza wizyta rozpoczęła się od pobytu w polskim Gimnazjum w Trokach, gdzie zostaliśmy przywitani przez dyrektora Mariana Kuzborskiego oraz nauczycieli uczestniczących w projekcie. Po gorącym posiłku obejrzeliśmy prezentację zawierających filmy i fotografie z przedwakacyjnych wizyt: młodzieży z Litwy w Ostrołęce w maju oraz uczniów II SLO na Litwie w czerwcu.

Następnie zwiedziliśmy zamek w Trokach wzniesiony w XIV-XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Zamek usytuowany jest na największej z trzech wysp jeziora Gelwe a z jego historią związanych jest wiele legend i opowieści. Potem udaliśmy się do pensjonatu na obiadokolację. Po posiłku młodzież do późnego wieczora cieszyła się z możliwości wspólnego odpoczywania na świeżym powietrzu.

Kolejny dzień pobytu na Litwie rozpoczął się od zwiedzania cmentarza na Rossie. Nasz spacer po tym wyjątkowym miejscu zaczęliśmy od mauzoleum Matki i Serca Syna, by przejść do dalszej części cmentarza. Następnie udaliśmy się do zabytkowego fragmentu Wilna, zwiedziliśmy m.in. Ostrą Bramę, Cerkiew św.Ducha oraz Katedrę Wileńską – jedną z najpiękniejszych dzieł architektonicznych stylu klasycystycznego. W Wileńskiej Bazylice św. Stanisława i św. Wojciecha znajduje się mauzoleum królewskie, w którym pochowani są: Wielki Książę Litewski i Król Polski Aleksander Jagiellończyk, żony Wielkiego Księcia i Króla Polski Zygmunta Augusta, Elżbieta Habsburżanka i Barbara Radziwiłłówna oraz serce Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polski Władysława IV Wazy.

Zwieńczeniem naszej wyprawy na Litwę była wizyta w Uzdrowisku w Druskiennikach usytuowanym na prawym brzegu rzeki Niemen.

Pełni wrażeń i dobrych humorów wróciliśmy do Ostrołęki.

0001Litwa wrzesien 2018 20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do GALERII